| Processor | AMD Ryzen 7 7730U Processor | |
|---|---|---|
| Display | 14.0 Inch FHD IPS LCD LED Display | |
| Graphics Card | AMD Radeon Graphics | |
| OS | Windows 11 Home 64-bit | |
| RAM | 16GB LPDDR4x 4800Mhz RAM | |
| Memory | 512GB M.2 NVMe PCIe Gen 4 SSD | |
| Battery | 4-cell 48Wh Lithium Ion Battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | Acer Swift Go 14 |
|---|---|
| Model | Swift Go 14 |
| Price | Tk 89,100 |
| Brand | Acer |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Intel Wi-Fi 6 AX200 2x2:2 802.11ax |
|---|
| Display Type | FHD IPS LCD LED 60Hz, (Organic Light-Emitting Diode) Technology, High-Brightness (400 nits), CineCrystal |
|---|---|
| Display Size | 14.0 inch |
| Display Resolution | 1080 x 1920 Pixels (16:9 aspect ratio) |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | Height 15.90 mm x Width 321.7 mm x Depth 211.7 mm |
|---|---|
| Body Weight | 2.87 lb (1.25 kg) |
| Body Build | Aluminum unibody chassis |
| Body Color | Pure Silver |
| Operating System | Windows 11 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | AMD Ryzen 7 7730U |
| Ram | 16GB LPDDR4x 4800Mhz RAM |
|---|---|
| SSD Capacity | 512GB M.2 NVMe PCIe Gen 4 SSD |
| Battery Type | Lithium Ion (Li-Polymer) battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 4-cell 48Wh battery |
| Battery Backup | Upto 11 hours |
| Audio | Stereo Speakers DTS Sound |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Intel Wi-Fi 6 AX200 2x2:2 802.11ax |
| Bluetooth | Yes, 5.2 |
| USB | 2 x 3.2 Gen 1 Type-A Ports, USB Type-C port supporting: USB4 40Gbps, Thunderbolt 4, USB charging 5 V; 3 A, DC-in port 20 V; 100 W |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Backlit keyboard |
Handles all my heavy-duty editing software with ease
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: AMD Ryzen 5 7540U Processor
RAM: 16GB LPDDR5 6400Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell, 51 Wh Li-ion polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 12GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell, 41 Wh Lithium-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7 7840HS Processor
RAM: 32GB LPDDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3 Cell 75WHr internal Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WUXGA IP Display
Processor: Intel Core i5-13500H Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 42WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 17.3 Inch FHD IPS-level Display
Processor: Intel Core i5-13500H Processor
RAM: 8GB, 16GB DDR4 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 50WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell, 54 Wh, ExpressCharge Capable, Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: 8-Core, 16-threads Processor
RAM: 16GB LPDDR4x 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4 Cell, 54 Wh, integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-1235U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Chrome
Battery: 3-cell, 58-WHr Lithium-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3 Cell, 41Wh, integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3 Cell, 41 Wh, integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →